Sort by

marcella has logged 469 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
God's Crooked Lines

God's Crooked Lines

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irmão do Jorel Especial de Natal: Irmão do Noel

Irmão do Jorel Especial de Natal: Irmão do Noel

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Art of Filmmaking

The Art of Filmmaking

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tintarella di luna

Tintarella di luna

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Backrooms (Found Footage)

The Backrooms (Found Footage)

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo!™ Haunted Holidays

Scooby-Doo!™ Haunted Holidays

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Case Study: LSD

Case Study: LSD

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magic Diner

The Magic Diner

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool: No Good Deed

Deadpool: No Good Deed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alarm

Alarm

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Purl

Purl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wind

Wind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry