• The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • The Goldfinch

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★

  • Rom

    ★★

  • Manhattan

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Departures

    ★★★½

  • Easy A

    ★★★★

  • Somewhere

    ★★★½

  • Ringu 0

    ★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • End of the Century

    ★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★½

  • Ponyo

    ★★★★½