RSS feed for siobhan

siobhan has logged 100 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Topo

El Topo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspense

Suspense

1913
×
Edit this entry  
25
Matrimony's Speed Limit

Matrimony's Speed Limit

1913
×
Edit this entry  
25
Mabel's Dramatic Career

Mabel's Dramatic Career

1913
×
Edit this entry  
25
The Evidence of the Film

The Evidence of the Film

1913
×
Edit this entry  
25
The Ambassador's Daughter

The Ambassador's Daughter

1913
×
Edit this entry  
25
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
25
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
Edit this entry  
25
A Narrow Escape

A Narrow Escape

1908
×
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
24
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
24
The Story the Biograph Told

The Story the Biograph Told

1904
×
Edit this entry  
24
Grandpa's Reading Glass

Grandpa's Reading Glass

1902
×
Edit this entry  
24
Murder Scene from 'King of the Detectives'

Murder Scene from 'King of the Detectives'

1903
×
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Princesse Tam-Tam

Princesse Tam-Tam

1935
×
★★
Edit this entry  
22
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
21
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
21
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
21
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
20
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Edit this entry  
18
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Edit this entry  
18
How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

1904
×
Edit this entry  
18
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
18
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Edit this entry  
18
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
18
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
18
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
18
Excelsior!

Excelsior!

1901
×
Edit this entry  
18
Peeping Tom

Peeping Tom

1897
×
Edit this entry  
18
Spanish Bullfight

Spanish Bullfight

1900
×
Edit this entry  
18
Niagara Falls

Niagara Falls

1897
×
Edit this entry  
18
Pompiers à Lyon

Pompiers à Lyon

1896
×
Edit this entry  
18
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
18
Leaving Jerusalem by Railway

Leaving Jerusalem by Railway

1897
×
Edit this entry  
18
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
Edit this entry  
18
Partie d'écarté

Partie d'écarté

1896
×
Edit this entry  
18
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry