RSS feed for siobhan

siobhan has logged 78 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
18
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dope

Dope

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry