LandOfMine has logged 159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Ma

Ma

2019
×
½
Edit this entry  
10
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
24
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
for the devil who sleep on my bed

for the devil who sleep on my bed

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tilik

Tilik

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★
Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
13
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Movies

The Movies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry