LandOfMine has logged 38 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Scoob!

Scoob!

2020
×
Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry