• Soul

    Soul

    ★★★★★

    coco: guitar
    soul: piano

  • The Sandlot

    The Sandlot

    ★★★★½

    Those in the mood to return to the age of innocence might want to try The Sandlot.

  • Erin Brockovich

    Erin Brockovich

    ★★★★

    From the opening to the perfect final shot, Roberts is in nearly every scene of Erin Brockovich, and there isn't a second when we're not on her side.

  • The Outsiders

    The Outsiders

    ★★★★½

    Gorgeously photographed teen drama with a strong cast.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    George Lucas has achieved what few artists do; he has created and populated a world of his own.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★½

    Consistently thrilling and massively enjoyable, Clones redeems Lucas' reputation after Menace.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★

    A highly entertaining and visually breathtaking movie, capable at times of rocking and delighting you.

  • The Great Escape

    The Great Escape

    ★★★★½

    McQueen's thrilling motorcycle ride has long been the stuff of cinematic legend, but the movie is packed with countless memorable episodes of this caliber.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★

    A compelling re-creation of a notorious trial that galvanized and even defined the 1960s.

  • for the devil who sleep on my bed

    for the devil who sleep on my bed

    ★★★★★

    anjai keren anjing mabar😎👍

  • Flashdance

    Flashdance

    ★★★★

    oh the soundtrack...

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★½

    Arriving at a moment of intensifying darkness, it shines a light that is both warm and persistent.