Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Sister

A Sister

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little White Lies 2

Little White Lies 2

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry