Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rurouni Kenshin: The Beginning

Rurouni Kenshin: The Beginning

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Edit this entry  
31
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sad Vacation

Sad Vacation

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sway

Sway

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
Edit this entry  
17
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
17
The Blood of Wolves

The Blood of Wolves

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Food

Food

1992
×
Edit this entry  
16
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
16
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
16
Barbara

Barbara

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry