Gregory has logged 121 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★½
Edit this entry  
30
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★★
Edit this entry  
29
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
The Melomaniac

The Melomaniac

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Model Couple

The Model Couple

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Verboten!

Verboten!

1959
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Savage Innocents

The Savage Innocents

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Edit this entry  
17
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry