Sort by

Alex has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry