Sort by

Alex has logged 94 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2022
×
½
Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Edit this entry