• The Cryptic Innocence

  • Spider-Man: No Way Home

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

  • No Time to Die

  • Yuni

    ★★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Nine Perfect Strangers

    ★★★

  • Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

    ★★★★

  • The Velvet Underground

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mare of Easttown

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Allen v. Farrow

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Two Distant Strangers

  • Yung Lean: In My Head

  • The Undoing

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Seduced: Inside the NXIVM Cult

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Jujutsu Kaisen

  • The Trial of the Chicago 7

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • Hamilton

  • A Dog That Smokes Weed

  • Twins in Paradise

  • If Anything Happens I Love You

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The World to Come

    ★★★★

  • A Parks and Recreation Special

    ★★★

  • I've Been Afraid

    ★★★★★

  • 12 Hour Shift

    ★★★★

  • Quiz

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mulan

  • All the Bright Places

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★

  • Promising Young Woman

  • Black Bear

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★

  • Dolittle

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★

  • Little Women