Sort by

vivi has logged 477 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Edit this entry  
23
If These Walls Could Talk 2

If These Walls Could Talk 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Gathering

The Gathering

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★
Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry