• Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★½

    Donnie Darko is absurd cinema that may seem pointless to many while could be an entertaining watch for those who are driven by the plot. The palette like the film is gloomy with heavy blue and there is not much to seek pleasure from in terms of technical brilliance. Apart from the plot, it looks like a conventional Hollywood film.

    The character, plot lines, mysterious objects popping out of the air, everything looks fine for a thriller, it's just that…

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★

    Mike Flanagan has always been surprising in presenting his perception of horror. With Midnight Mass he brings in a new concept that is a slow burner with more moral obligations and questioning of the god we believe in. The series gets a little slower at around the 4th episode probably the only time when one would feel like leaving it midway, after which the suspense and the drama get to their peak.

    It begins with a tragedy that is not…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    Free guy is an action-packed entertaining film where Ryan Reynolds shines as the entertaining protagonist of the film and the gaming world he belongs to. Filled with comic elements, rushing emotions, the film is flashy and it might not be going around your head once you get out of the theatre but it sure will entertain you for the time you are in the theatre.

    Developed around the plotlines of our hero realising the greater truth and going on a…

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★

    This classic by Kurosawa sure is a wonder as its long narrative takes you through Japan of the 15th century. It's an action film with quick cutting & perfect chiaroscuro to give the characters more depth. The film is also a journey of power and looking for those who are powerful, ultimately realising that the power lies within. After the shock from the atomic bombs dropped on Japan, this film gives the power back to the people with the confidence they…

  • Nobody

    Nobody

    ★★½

    A classic commercial action film where the hero with his extraordinary super skills destroys the only villain of the film with no shades of grey. The opening montage establishes the mundanity of Hans (our protagonist's) life. The action scene behind which are the people responsible for john wick excel in this area and create a bus sequence that you will remember for a long time.

    The 92-minute film runs too quickly and the quickness is where the film lacks. A…

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★

    Charlie Kauffman has always been into the cinema of absurd from his scripts to his films. His debut film Synecdoche Newyork is a perfect example of his interest in this kind of cinema. Synecdoche, literally meaning a figure of speech where a part refers to the whole gives the perfect title t the small Newyork Charlie is trying to create with the help of his protagonist, the theatre director.

    In the film, days pass like minutes and we see a…

  • Fire

    Fire

    ★★★★½

    Deepa Mehta with her elements trilogy targeted at different stereotypes and problems of the Indian traditions. Fire more than a lesbian love film is about the patriarchy where the wants of women are always secondary and are pushed. Being one of the first films from India that explored homosexuality openly, the film received backlash for the portrayal of women.

    Mehta deals with the journey of Sita and Radha so passionately putting both characters in a polar opposite fashion. While Sita…

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★½

    Luca Guadagnino wouldn't have expected Call me by your name to blow up, however, the plot of the film has been carried out so gracefully that the film tapped to the world market and became an enormous hit. We are introduced to a family who seems like they are on a family vacation and what we expect might turn into a gay love story is a simple romantic emotional drama of two people having fun over vacation.

    For a moment…

  • Blackboards

    Blackboards

    ★★★½

    Blackboards by Samira Makhmalbaf feels like a documentary film the way it opens. It continues on this track following the non-linear editing pattern jumping between two characters regularly at moments where it could be hard for the audience to figure out exactly what is going on.

    It is the landscape that breathes life into this film and features as the protagonist of the film. Samira got her training under the great Mohsen Makhmalbaf and it is visible from her work.…

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★½

    A road film one of its time that deals with youth, their emotions and desperations. Though a teenage drama, it's also about an older woman and their sexual discoveries. Apart from these characters, the film is also about Mexico. We witness a drug bust, a queen asking for donations as the car is stopped by flowers, an accident and many other things that add to point that the film could have only been made in Mexico. This could perhaps be…

  • Gandhi

    Gandhi

    ★★★★

    Gandhi by Richard Attenborough looks like his magnum opus. No wonder it took him 20 years to finalise the script and gathering the funds for this film. Wonderfully acted by Ben Kingsley, Gandhi is the finest piece of art in all aspects from the looming camera on a character which gives the feeling of fiction with documentary sometimes, the slow-paced editing and well decided costumes.

    One of the most heartbreaking scenes of the film is the time when Indians are…

  • Coherence

    Coherence

    ★★★

    A mind-boggling concept that could have been executed in a better way with a better ending. Coherence follows a group of friends at a dinner on the day when a meteor passes earth. What happens next is something hardly one would expect.

    One great thing about the film is how the events unfold. Right from the beginning the tone of the film is established and the complex concept is explained more easily, still what the film lacks is the true…