RSS feed for hannah
  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★½

    life is brief. 
    fall in love, maidens
    before the crimson bloom 
    fades from your lips
    before the tides of passion
    cool within you,
    for those of you
    who know no tomorrow

    life is brief
    fall in love, maidens
    before his hands
    take up his boat
    before the flush of his cheek fades
    for those of you 
    who will never return here

    life is brief. 
    fall in love, maidens
    before the boats drift away
    on the waves
    before the hand resting…

  • Masculin Féminin

    Masculin Féminin

    ★★★★

    that “total film inside us” just got betrayed

  • The Great Beauty

    The Great Beauty

    ★★★★½

    The haggard, inconsistent flashed of beauty. 

  • The Philadelphia Story

    The Philadelphia Story

    ★★★★½

    like a human, like a human being

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    “My man.”

  • Good Time

    Good Time

    i think this was a good movie but at this point I’m not even sure

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★½

    I shall remember this hour of peace: the strawberries, the bowl of milk, your faces in the dusk. Mikael asleep, Jof with his lute. I shall remember our words, and shall bear this memory between my hands as carefully as a bowl of fresh milk. 
    And this will be a sign, and a great content.

  • Tomb Raider

    Tomb Raider

    ★½

    too much screaming like a little girl

  • The Burden

    The Burden

    ★★★★½

    I will climb the ladder of happiness.

  • Sex and the City 2

    Sex and the City 2

    ★★★

    Truly a journey

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★

    the world is yoursTHE WORLD IS OURS

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★½

    I <3 dogs.




    fuck cats