Hunter has logged 283 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
She's So Lovely

She's So Lovely

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happiness

Happiness

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
17
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Edit this entry  
11
Spartacus

Spartacus

1960
×
Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
09
The Giver

The Giver

2014
×
Edit this entry  
07
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry