• The Minimalists: Less Is Now

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Pretend That You Love Me

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Quicksand

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • The Quake

    ★★★

  • The Unthinkable

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Border

    ★★★½

  • Red Sparrow

    ★★★

  • The Game Changers

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Avicii: True Stories

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★½

  • mother!

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Square

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Sami Blood

    ★★★★

  • Sing

    ★★★½

  • One More Time with Feeling

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★

  • The Fear of 13

    ★★★½

  • Minimalism: A Documentary About the Important Things

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • Kung Fury

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Predestination

    ★★★★

  • Reality

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Noah

    ★★★½

  • 20,000 Days on Earth

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★½

  • Wrong Cops

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Looper

    ★★★★

  • Wrong

    ★★★½

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Johnny English Reborn

    ★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★