Hmz. has logged 236 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Luck Sam

Good Luck Sam

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mohamed Dubois

Mohamed Dubois

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reality

Reality

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bet

The Bet

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Specials

The Specials

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry