David has logged 35 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Defendant

The Defendant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La noria

La noria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Emperor and the Assassin

The Emperor and the Assassin

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry