liv has logged 350 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
13
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★
Edit this entry  
13
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rent

Rent

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
Edit this entry  
01
Sherlock: The Lying Detective

Sherlock: The Lying Detective

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sherlock: The Six Thatchers

Sherlock: The Six Thatchers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Edit this entry