Sort by

liv has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Unknown

Unknown

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Choke

Choke

2008
×
★★
Edit this entry  
29
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Allegiant

Allegiant

2016
×
½
Edit this entry  
28
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
27
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Edit this entry