Sort by

Hoff has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange Tales

Strange Tales

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Warning

The Last Warning

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
XCU: Extreme Close Up

XCU: Extreme Close Up

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eerie Tales

Eerie Tales

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stigma

Stigma

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Console Wars

Console Wars

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
War of the Satellites

War of the Satellites

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
Read the review Edit this entry  
31
HalloweeNight

HalloweeNight

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something of Mine

Something of Mine

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Not of This Earth

Not of This Earth

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry