• Bo Burnham: Inside

  • Murder Among the Mormons

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Education

    ★★½

  • Alex Wheatle

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Small Axe

  • Mank

    ★★★

  • OPAL

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Lady Gaga: 911

  • Lovers Rock

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Black Is King

  • Host

    ★★★

  • Coming Out

  • Candyman

  • Twins in Paradise

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Artemis Fowl

  • The Half of It

    ★★★

  • Smiling Friends

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • Time

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • The Fall

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Saria

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • The Assistant

    ★★★★