Chad has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
Read the review Edit this entry  
09
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lunacy

Lunacy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Being There

Being There

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Edit this entry  
06
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
25
Law of the Border

Law of the Border

1966
×
Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
Edit this entry