Sort by

hollie has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
½
Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brothers

Brothers

2015
×
Read prior review Edit this entry  
28
Brothers

Brothers

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Asphalt

Asphalt

1929
×
★★½
Edit this entry