Sort by

hollie has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Wyrm

Wyrm

2017
×
Edit this entry  
20
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night

Silent Night

2021
×
★½
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bitch Who Stole Christmas

The Bitch Who Stole Christmas

2021
×
★½
Edit this entry  
02
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Restless

Restless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pretty Persuasion

Pretty Persuasion

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
The Post

The Post

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare on Deskteeth Street

The Nightmare on Deskteeth Street

2016
×
Edit this entry  
07
Mayday

Mayday

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★
Edit this entry  
06
The Devil's Harmony

The Devil's Harmony

2019
×
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry