• Kiss Me Deadly

    ★★

  • Sabrina

  • Rear Window

    ★★★★

  • The Bigamist

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★½

  • Roman Holiday

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Harvey

    ★★★★½

  • Rashomon

  • Cinderella

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • Begone Dull Care

  • Bicycle Thieves

    ★★★

  • The Red Shoes

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Scalp Trouble

  • Stagecoach

    ½

  • Alexander Nevsky

  • The Adventures of Robin Hood

    ★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Triumph of the Will

    ½

  • The Goddess

  • The Old Pioneer

  • It Happened One Night

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Indian Whoopee

  • Frankenstein

    ★★★½

  • M

    ★★★½

  • Asphalt

    ★★½

  • Pandora's Box

    ★★

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★

  • Faust

    ★★

  • The Gold Rush

    ★★★

  • Nanook of the North

    ½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • In the Park

  • The Birth of a Nation

    ½

  • The Student of Prague

    ★★½

  • White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America

  • Frankenstein

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Sioux Ghost Dance

  • Dickson Experimental Sound Film

  • Sallie Gardner at a Gallop