Hollie has logged 402 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Cadaver Christmas

A Cadaver Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Antichrist

The Antichrist

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder on a Sunday Morning

Murder on a Sunday Morning

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steel Trap

Steel Trap

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Uninvited

Uninvited

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nutcracker

The Nutcracker

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yule Die

Yule Die

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Campfire Tales

Campfire Tales

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tales of the Third Dimension

Tales of the Third Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Children

The Children

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
August Underground

August Underground

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2012

2012

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
American Nightmare

American Nightmare

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Margie

Margie

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lucky Stiff

Lucky Stiff

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
Alien Hunter

Alien Hunter

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
I Witness

I Witness

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Endless Love

Endless Love

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cannibal Campout

Cannibal Campout

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stickup

The Stickup

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Driftwood

Driftwood

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skinner

Skinner

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry