Hollie has logged 594 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Signal

The Signal

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escapes

Escapes

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Silent Night, Bloody Night : The Homecoming

Silent Night, Bloody Night : The Homecoming

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
P2

P2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Chipmunk Christmas

A Chipmunk Christmas

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★½
Edit this entry  
12
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
10
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalled

Stalled

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Progeny

Progeny

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
Read the review Edit this entry  
03
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
For the Bible Tells Me So

For the Bible Tells Me So

2007
×
★★★
Edit this entry