Hollie has logged 54 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grandmother's House

Grandmother's House

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fer-de-Lance

Fer-de-Lance

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Jersey Shore Shark Attack

Jersey Shore Shark Attack

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales from the Quadead Zone

Tales from the Quadead Zone

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rape After

The Rape After

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
19
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
Edit this entry  
19
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zoom In: Sex Apartments

Zoom In: Sex Apartments

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kirlian Witness

The Kirlian Witness

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Mummy

Dawn of the Mummy

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
13
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barracuda

Barracuda

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Children

The Children

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strays

Strays

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trick or Treats

Trick or Treats

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ferat Vampire

Ferat Vampire

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honeymoon

Honeymoon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss of the Tarantula

Kiss of the Tarantula

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wither

Wither

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry