Hollie has logged 508 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Medium Rare

Medium Rare

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Relative Fear

Relative Fear

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gramps

Gramps

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Town Where No One Got Off

The Town Where No One Got Off

1986
×
Edit this entry  
28
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frostbiter: Wrath of the Wendigo

Frostbiter: Wrath of the Wendigo

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghoulish Tales

Ghoulish Tales

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Food

Food

1992
×
Edit this entry  
25
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Edit this entry  
25
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
25
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Edit this entry  
21
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
20
Stalking Santa

Stalking Santa

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tante Pose

Tante Pose

1940
×
Read the review Edit this entry  
19
Season's Greetings

Season's Greetings

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inspiration

Inspiration

1949
×
Edit this entry  
17
A Carol for Another Christmas

A Carol for Another Christmas

1964
×
Edit this entry  
17
101 Reykjavik

101 Reykjavik

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Cauldron of Blood

Cauldron of Blood

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
15
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
Edit this entry  
11
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★★
Edit this entry  
11
The Story of the Voyages

The Story of the Voyages

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Christmas Brigade

The Christmas Brigade

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Santa Claus Switch

The Great Santa Claus Switch

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
Nutcracker Fantasy

Nutcracker Fantasy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Light

The Christmas Light

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
Horror Brunch

Horror Brunch

1987
×
Edit this entry  
07
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shelved

Shelved

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Jackpot

Jackpot

2011
×
★★
Edit this entry  
04
Holiday Hell

Holiday Hell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Daddy Goodnight

Kiss Daddy Goodnight

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Follow

Follow

2015
×
★★
Edit this entry