Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
65

65

2023
×
Edit this entry  
10
Tess

Tess

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Inside the Bum

Inside the Bum

2019
×
Edit this entry  
05
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Edit this entry  
04
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
Read prior review Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
Read prior review Edit this entry  
24
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
One Week

One Week

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
Edit this entry  
11
Supersonic

Supersonic

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Porky's

Porky's

1981
×
Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
Edit this entry  
16
House of Games

House of Games

1987
×
Edit this entry  
15
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry