Sort by

the homeless rockstar has logged 325 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Man

Dead Man

1995
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaft

Shaft

1971
×
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Far and Away

Far and Away

1992
×
Edit this entry  
21
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Grounded for Christmas

Grounded for Christmas

2019
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Photograph

Photograph

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The White Whale (Working Title)

The White Whale (Working Title)

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
De Palma

De Palma

2015
×
Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
Edit this entry  
08
Repression

Repression

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Gerry

Gerry

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Begin Again

Begin Again

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Red Violin

The Red Violin

1998
×
Edit this entry  
25
Old Habits

Old Habits

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Edit this entry