HomoDeus has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
#Alive

#Alive

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Attila

Attila

2001
×
★★
Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Code 8

Code 8

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Fearless

Fearless

1993
×
★★
Edit this entry  
12
Halston

Halston

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
Edit this entry  
26
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Young Pope

The Young Pope

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Disciple

The Disciple

2020
×
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Counting Sheep

Counting Sheep

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mirage

Mirage

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Momentum

Momentum

2015
×
★★
Edit this entry