Sort by

clara has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kan du vissla Johanna?

Kan du vissla Johanna?

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sometimes in April

Sometimes in April

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry