Sort by

Terence has logged 246 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
#Walang Forever

#Walang Forever

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buy Now, Die Later

Buy Now, Die Later

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honor Thy Father

Honor Thy Father

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Concussion

Concussion

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Second Chance

A Second Chance

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tandem

Tandem

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life

Life

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lava

Lava

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The President

The President

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dahling Nick

Dahling Nick

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Bulalacao

Miss Bulalacao

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manang Biring

Manang Biring

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baka Siguro Yata

Baka Siguro Yata

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waves

Waves

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Etiquette For Mistresses

Etiquette For Mistresses

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Geography Lessons

Geography Lessons

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Apocalypse Child

Apocalypse Child

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
As One

As One

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Brotherhood

Brotherhood

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry