glutenfrei has logged 356 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
28
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
Edit this entry  
25
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hardcore

Hardcore

1979
×
Edit this entry  
25
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
Edit this entry  
24
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
23
Fire with Fire

Fire with Fire

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Tempting Heart

Tempting Heart

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Bulworth

Bulworth

1998
×
Edit this entry  
19
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Turtle Vision

Turtle Vision

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Impulse

Impulse

1990
×
Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Edit this entry  
09
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
09
Two Orphan Vampires

Two Orphan Vampires

1997
×
Edit this entry  
07
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
Edit this entry  
07
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Edit this entry  
06
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Rosa la Rose, Public Girl

Rosa la Rose, Public Girl

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
04
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Assault Girls

Assault Girls

2009
×
Edit this entry  
01
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
Edit this entry  
29
I Start Counting

I Start Counting

1969
×
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
27
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
Edit this entry  
25
The Forsaken

The Forsaken

2001
×
Edit this entry  
24
Dark Angel: The Ascent

Dark Angel: The Ascent

1994
×
Edit this entry  
22
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
22
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
Edit this entry  
21
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
19
True Crime

True Crime

1999
×
Edit this entry  
18
Fake Blond

Fake Blond

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Redacted

Redacted

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
15
Avalon

Avalon

2001
×
Edit this entry