Sort by

Scout has logged 136 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sands of the Kalahari

Sands of the Kalahari

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grief of Others

The Grief of Others

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Sky

Big Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Here's to the Future!

Here's to the Future!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mansion of Madness

The Mansion of Madness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On Tour

On Tour

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blackbird

Blackbird

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harbinger Down

Harbinger Down

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gus

Gus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Esther Kahn

Esther Kahn

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lucky Country

Lucky Country

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry