Matthew has logged 40 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry