claire has logged 284 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our House

Our House

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Wildling

Wildling

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
11
Hasta el viento tiene miedo

Hasta el viento tiene miedo

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
04
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Borgman

Borgman

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Edit this entry  
02
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry