claire has logged 34 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
11
Hasta el viento tiene miedo

Hasta el viento tiene miedo

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
04
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Borgman

Borgman

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Edit this entry  
02
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★
Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry