Sort by

horrorandgamer has logged 503 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Battle at Lake Changjin

The Battle at Lake Changjin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marvel Studios' 2021 Disney+ Day Special

Marvel Studios' 2021 Disney+ Day Special

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry