RSS feed for Horror for dummies
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
The Farm

The Farm

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Night of the Pumpkin

Night of the Pumpkin

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shed

The Shed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
06
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Drone

The Drone

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trick

Trick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★
Edit this entry  
30
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wer

Wer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Werewolf: The Beast Among Us

Werewolf: The Beast Among Us

2012
×
★★★½
Edit this entry