RSS feed for Horror for dummies
  • Atlantics

    Atlantics

    ★★½

    I see a good film in here somewhere but This is incredibly slow, to slow for me

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    Parasite is a good film, great even. I was hooked the entire run time. The story is well told and the acting is decent. But I don't understand why people are calling it the best film of the decade. Yes it's worth it but don't go in expecting citizen Kane

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    An animation With so much heart it brought me to tears. One of the best of the year

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★½

    I'm not a fan of Stanly Kubricks The Shinning at all. I understand it's a well made Film but it's not a film I enjoy or want to watch, so I was hesitant going into Doctor Sleep, but wow this film is well worth a watch. It's 2 and a half hour run time that I was dredding flew by and I was glued to the screen. I do not see Myself revisiting this film anytime soon however, yes it's well Worth your time but as a film I could re-watch multiple times a year it doesn't hold the magic.

  • The Farm

    The Farm

    ★★

    A horror film made by vegans with a message that's ment to make us turn vegan?
    It's basically the Texas chainsaw massacre but bad. Stupid story, not much action or gore and characters that make the dumbest decisions I've ever seen.
    Forgettable film that's not worth your time

  • Freaks

    Freaks

    ★★★

    Interesting story but very slow at times. Not a film il ever return to

  • Grizzly

    Grizzly

    ★★½

    Literally the story of Jaws but with a bear.

  • Bliss

    Bliss

    ★★★

    This is one people will either love or hate but for me it's a middle Of the road film. I did like the stylistic vision of the film and the story went somewhere I was not expecting at all, but at the same time it dragged and had me falling asleep at times. In saying that, this is a film I won't be forgetting any time soon.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★

    I was expecting more.
    Maybe I went in expecting to be blown away but what I found was Alot of stupid decisions by characters and a predictable story (except the ending, I did not see that coming)
    The film is well made I will admit. Good acting and alot of gore but it was the little things that let this film down for me. Still I think this is a film that most will enjoy so give it a go.

  • The Shed

    The Shed

    ★★★★

    People are constantly asking for original content but when Something decent comes their way, they never give it the time Of day. The shed is an original concept that's pretty decent. Sure it's not perfect but I enjoyed this film from start to finish. The film is pretty solid throughout. Decent acting, great cinematography, interesting score and the story is Alot of fun. It's never boring, the Vampire looks great and there is some cool nods to other vampire films…

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★★★½

    This is a brilliantly made film. Acting, visuals, score, everything was on point but I won't lie I was left lost and confused. I'm glad I checked the film out but it's not one I will return to

  • Extra Ordinary

    Extra Ordinary

    ★★½

    This was a middle of the road film for me. While the story was original and different. And some of the jokes were laughable, the film Suffers from wooden acting and poor dialogue. Not the worst film I've seen but not one il return to