Sort by

abby has logged 352 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gloria

Gloria

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry