Sort by

abby has logged 346 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Like a Moose

Mighty Like a Moose

1926
×
Edit this entry  
18
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Edit this entry  
13
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
13
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
Edit this entry  
13
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
13
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry