Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
A Fond Face from the Past

A Fond Face from the Past

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Forgotten Imperial Army

The Forgotten Imperial Army

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tale of a Boy: Noble Heart

Tale of a Boy: Noble Heart

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Okayo's Preparedness

Okayo's Preparedness

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cosmic Sin

Cosmic Sin

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Date Masamune the One-Eyed Dragon

Date Masamune the One-Eyed Dragon

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman in the Typhoon Area

A Woman in the Typhoon Area

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Music in My Heart

Music in My Heart

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Showdown

Showdown

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rex: A Dinosaur's Story

Rex: A Dinosaur's Story

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time Is My Enemy

Time Is My Enemy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Courier

The Courier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Attack No. 1 - World Championship of Tears

Attack No. 1 - World Championship of Tears

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kud Wafter

Kud Wafter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Gamble

Life Gamble

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Hero of Tokyo

A Hero of Tokyo

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Land of Milk and Honey

Land of Milk and Honey

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Life of Matsu the Untamed

The Life of Matsu the Untamed

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood, Sweat and Fear

Blood, Sweat and Fear

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man Appears

The Invisible Man Appears

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Unforgettable Grudge

An Unforgettable Grudge

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hopi and Chadol Bawi

Hopi and Chadol Bawi

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of Yunbogi

Diary of Yunbogi

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Man in the World

The Greatest Man in the World

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Burnout

Burnout

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bouquet of Thirty Million People

A Bouquet of Thirty Million People

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cross Current

Cross Current

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Turtle Vision

Turtle Vision

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: Green vs Red

Lupin the Third: Green vs Red

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Princess Arete

Princess Arete

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wandering Gambler

The Wandering Gambler

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bruce and Shaolin Kung Fu 2

Bruce and Shaolin Kung Fu 2

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Bruce and Shaolin Kung Fu

Bruce and Shaolin Kung Fu

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Song of the Paddle

Song of the Paddle

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Horror Palace Hotel

Horror Palace Hotel

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Following the Unreturned Soldier: Thailand

Following the Unreturned Soldier: Thailand

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magical Princess Minky Momo and the Fountain of Youth

Magical Princess Minky Momo and the Fountain of Youth

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry