luke has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry