• Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    seen a bit of a contrarian backlash to this film recently and i just don’t understand ?? it’s perfect ?? it’s funny emotional beautiful shot and acted ?? perfect

  • Memento

    Memento

    ★★★★★

    memento                       tame impala 
                              🤝
       feels like we only go backwards

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    i pretend i do not see it  (⇀‸↼‶) 
    but in reality i do  (Ò_Óˇ)

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

    better than the first in every way

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    . .- - / - .... . / .-. .. -.-. ....

                                  (eat the rich in morse code)

  • Breaking Away

    Breaking Away

    ★★★½

    bikes

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    fantastic trans allegory that needs to be reclaimed from the red pillers

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    lord of the rings                  sausage party (2016)
                                       🤝
                             sausage party 


    (still absolutely perfect in every single way and probably my favourite film)

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

    everyone in this film is so pretty i want to kiss them all

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★½

    decent film about an indecent man

  • Unsettling Scenes

    Unsettling Scenes

    ★★★★★

    fantastically promising short film from a very talented young director

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    murph to cooper                    
       when breaking            
         into nasa hq                  fiona apple                                
                                       🤝
                     fetch the bolt cutters